Radi si kupujete čerstvé ruže, no mrzí vás, že zakaždým stratia svoju krásu? Iste vám je ľúto, že čerstvé kvety vädnú a budete ich musieť hodiť do koša. Alebo aj nie. Uchovajte si spomienky na tento dar a ruže jednoducho vysušte.
Ak chcete, aby sušené ruže vyzerali čo najlepšie, dajte si záležať na ich výbere, kým sú čerstvé. Kúpte si také, ktoré majú pekne rozkvitnuté puky, ale nie príliš. Lupienky by mali vyzerať sviežo a nie zvädnuto i s hnedými fľakmi. Ruže by tiež nemali mať príliš veľa listov, aby pri sušení neprekážali.
Červené, ružové i biele ruže treba sušiť na mieste, kde je dobrá cirkulácia vzduchu a nesvieti na ne priame slnečné svetlo. V opačnom prípade by mohli stratiť svoju krásnu farbu. Ideálnou voľbou je podkrovie. Pivnicu neodporúčame, pretože v nej môže byť príliš vlhko a s prísunom vzduchu to tiež nie je ideálne. Ak by boli v príliš vlhkom priestore, na kvetoch by sa mohla objaviť pleseň. A plesnivé ruže by ste si asi neradi vystavili v obývačke. Ak sa chystáte sušiť ruže priamo z vašej záhrady, zbierajte ich počas dňa. Skoro ráno sú na kvetoch ešte kvapôčky rosy.
Ruže je môžete doma sušiť 2 hlavnými spôsobmi:
Okrem toho existuje aj populárna metóda sušenia mrazom (lyofilizácia), no podomácky vám to nepôjde. Bežná mraznička si s tým neporadí. Na metódu lyofilizácie potrebujete špeciálnu mrazničku a proces sušenia trvá niekoľko týždňov. Ak neplánujete sušiť kvety vo veľkom, bude to pre vás neefektívne.
Táto metóda je síce rýchla, ale je vhodná len pre ruže s krátkou stonkou. Veľké kvetiny sa nezmestia na otočný podstavec v mikrovlnnej rúre. Ako na to? Kvety stačí položiť na papier na pečenie a nastaviť rúru na najnižší stupeň. Kontrolujte ich približne každých 50 sekúnd a dajte pozor, aby sa neupiekli.
Sušenie na vzduchu je najbežnejšou a najjednoduchšou metódou. Nepotrebujete na to nič, len krásne kvety. Tento spôsob je najlepší pre čerstvo otvorené puky ruží, ktoré ešte držia svoj tvar.
A ako na to? Ruže zaveste na šnúru, aby kvety smerovali nadol. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov ich sušte na teplom, tmavom a suchom mieste s ventilačným systémom. Dajte im 2 – 3 týždne a po vysušení ich nastriekajte obyčajným lakom na vlasy.
Ak chcete, aby milované ruže vyzerali čo najprirodzenejšie, použite silikagél. Zakúpite si ho cez internet alebo v obchodoch s domácimi potrebami, prípadne v galantérii. Najlepšie pôsobí na veľké otvorené ruže. Stačí ich vložiť do veľkej vzduchotesnej nádoby spolu s veľkým množstvom silikagélu.
Na malý zväzok ruží budete potrebovať asi 2 – 3 kg silikagélu. Dbajte na to, aby ste ich zasypali veľmi jemne, pričom každá časť kvetu musí byť zakrytá. Potom nádobu pevne uzavrite a o týždeň v nej objavíte krásne konzervované kvety.
Ak nie ste spokojný s výsledkom a chcete zlepšiť vzhľad kvetov, môžete ich skúsiť napariť. Získajú tak nový nádych. Buďte opatrný, pretože ruže môžete ľahko znehodnotiť. Ružu držte niekoľko sekúnd priamo nad parou z kanvice alebo hrnca, kým sa nezačnú preberať vonkajšie okvetné lístky. Potom ich preusporiadajte a v prípade potreby zopakujte celý proces.
Sušenie ruží je krásny proces, pri ktorom si dobre oddýchnete. Vďaka tomu si môžete na dlhé roky uchovať spomienku na špeciálny okamih. Alebo vás bude len dlhšie tešiť krása ruží z vašej záhrady. Použite ich ako elegantný doplnok do interiéru. Buď ich umiestnite do vázy, alebo ich zavesíte na šnúrku a na stenu. Prečo to neskúsiť?